Neler Yapabiliriz?

Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler

Arkası Kaz Dağları’nın büyüleyici yemyeşil manzaraları, önü ise Körfezin masmavi sularıyla çevrili olan Küçükkuyu, hem doğanın hem de denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz ülkemizin özel köşelerinden biri. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle hareketlenmesine rağmen huzurlu atmosferini korumayı başaran belde; her bütçeye uygun butik otelleri, apart otelleri ve aile pansiyonlarıyla zengin konaklama olanaklarına sahip.

Yaklaşık 23 kilometre uzunluğunda sahil şeridine sahip olan Küçükkuyu’daki mavi bayraklı plajlarda yüzebilir; uçurtma sörfünden deniz paraşütüne kadar onlarca su sporu yaparak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Kaz Dağları ve Edremit Körfezi doğa yürüyüşlerinin sevilen mola noktalarından biri haline gelen Küçükkuyu’da çam ormanları arasında gizlenen Mıhlı Şelalesi gibi tabiat harikalarını yakından görebilir; Darıdere Tabiat Parkı, Şahindere Kanyonu, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nın çarpıcı güzellikleri arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

1- Kaz Dağları Milli Parkı

kaz dağları milli parkı

Altınoluk’un hemen arkasında uzanan Kaz Dağları’nda 21.000 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan Kaz Dağları Milli Parkı, sadece Altınoluk’ta değil Türkiye’nin pek çok şehrinde düzenlenen doğa gezilerinin değişmez adreslerinden biri. Antik çağlarda ismi İda Dağı olan ve binlerce yıldır el değmemiş büyüleyici güzelliklerinden dolayı ilgi gören Kaz Dağları, pek çok ünlü efsaneye konu olmuş keşfedilmeye değer bir yer.

800’den fazla endemik bitki türü arasında unutulmaz bir gezi yapabileceğiniz; sevimli karacalardan tilki ve kurtlara kadar pek çok vahşi hayvanın harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Kaz Dağları, dünyada Alplerden sonra oksijen seviyesi en yüksek 2. yer olmasından dolayı sağlık amaçlı da yıl boyu binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Sütüven Şelalesi ve Mıhlı Şelalesi gibi tabiat harikalarını yakından görebileceğiniz, irili ufaklı dereler kenarında piknik yapabileceğiniz ve buz gibi sularda yüzerek serinleyebileceğiniz Kaz Dağları’nın sessiz atmosferinde çam ormanları arasında çadırınızı kurarak da modern dünyadan uzakta dinlendirici birkaç gün geçirebilirsiniz. Her köşesinde antik dönemlerden kalan tarihi hazinelerin gizlendiği Kaz Dağları Milli Parkı’nı iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir, Sarıkız Zirvesi gibi deniz seviyesinden binlerce metre yükseklikteki seyir alanlarından kilometrelerce uzanan panoramik doğa manzaralarının muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

2- Güre

güre

Balıkesir’in her yaz binlerce tatilciyi ağırlayan cenneti olan Güre, Altınoluk’a sadece 15 kilometre uzaklıkta yer aldığı için günübirlik gezilerle en çok ziyaret edilen yerlerden biri. 80 derecelik mineral bakımından zengin şifalı kaynak sularıyla ünlü olan ve Edremit Körfezi’nin sağlık turizmi merkezi haline gelen Güre, aynı zamanda çarpıcı doğa güzellikleri ve tarihi hazineleriyle de dikkat çekiyor. Kaz Dağları eteklerine yayılan Roma ve Bizans döneminden kalan tarihi yapıları keşfe çıkabileceğiniz; endemik bitki türleri ve zeytin ağaçları arasında gizlenen piknik alanlarında turist kalabalığından uzakta yılın yorgunluğunu atabileceğiniz Güre’nin tertemiz plajında da masmavi Ege Denizi sularının tadını çıkarabilirsiniz.

Her bütçeye uygun butik ve apart oteller bulabileceğiz Güre, termal otelleri ve sağlık merkezleriyle de yılın her mevsimi şifa arayan insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Bölgenin zengin kültürel yapısına görebileceğiniz Kazdağı Müzesi’ni gezebileceğiniz beldede sahilinde sıralanan kaliteli restoranlar ve kafelerde keyifli bir akşam geçirmeyi de unutmayın.

3- Edremit Körfezi

edremit körfezi

Altınoluk beldesinin kıyısında uzandığı Edremit Körfezi, yeşil ile mavinin buluştuğu ülkemizin en sevilen yat ve tekne destinasyonlarından biri. Akçay’ın küçük limanında her saat bulabileceğiniz gezi tekneleriyle keşfe çıkabileceğiniz, uzmanlarla birlikte yıl boyu tüplü veya tüpsüz dalışlar yaparak büyüleyici su altı manzaralarına şahit olabileceğinizi Edremit Körfezi’nin çam ormanlarıyla süslü dağ eteklerinde de rehberli trekking turlarına katılarak binlerce yıllık antika hazineleri yakından görebilirsiniz.

Hem Ege Denizi’nin masmavi suları hem de Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek havasıyla dinlendirici bir tatil yapabileceğiniz, Türkiye’nin en özel noktalardan biri olan Edremit Körfezi’ni çevreleyen Kaz Dağları ve Madra Dağları’nda da doğa gezileri, fotoğraf safarileri, kampçılık, dağcılık ve kaya tırmanma gibi etkinliklere katılarak tertemiz havada unutulmaz zaman geçirebilirsiniz.

4- Adatepe Köyü

adatepe köyü

Sessiz ve huzurlu atmosferini günümüze kadar korunmuş güzel bir Ege köyünü keşfetmek istiyorsanız, Kaz Dağları’na sırtını dayamış Adatepe Köyü’ne mutlaka uğramalısınız. 25 dakikalık kısa bir minibüs yolculuğuyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz veya yıl boyu düzenlenen rehberli doğa gezileri sırasında mola verebileceğiniz Adatepe Köyü, Edremit Körfezi boyunca sıralanan yemyeşil köylerden biri. Yüzlerce yıllık zeytinyağı üretim süreçleri ve aletlerini görebileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Rumların bölgede yaşadığı dönemden kalan tarihi taş evleri, Osmanlı döneminde inşa edilmiş camileri ve asırlık çınar ağaçlarıyla süslü huzurlu atmosferiyle dikkat çeken Adatepe Köyü, bölgenin en güzel köylerinden biri olarak görülmeye değer.

Taş Mektep gibi mimari şaheserleri yakından inceleme şansı bulabileceğiniz köy, oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada sunulan organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve geleneksel Ege yemekleriyle gastronomi meraklıları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Büyüleyici Kaz Dağları’nın manzaraları eşliğinde kahvenizi yudumlayabileceğiniz, dar sokaklarda tarihi evler arasında harika fotoğraflar çekebileceğiniz Adatepe Köyü’nün restore edilmiş konaklarında hizmet veren butik otellerinde de güzel bir tatil yapabilirsiniz.

5- Akçay Kordon

Altınoluk’a komşu tatil cenneti Akçay’ın en hareketli noktalarından biri olan Akçay Kordon’a her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 25 dakika içinde giderek keyifli bir günübirlik gezi yapabilirsiniz. Büyüleyici gün batımı manzaralarından dolayı yerli ve yabancı turistlerin de çok sevdiği yerlerden biri olan Akçay Kordon, Sarıkız Heykeli gibi Kaz Dağları simgelerine de ev sahipliği yapıyor.

Her köşesinde taze deniz ürünleri tadabileceğiniz restoranlar, yol üstü kafeleri, eğlence mekanları ve el yapımı süs eşyaları alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarının sıralandığı Akçay Kordon’un çevresinde hizmet veren Ege Denizi manzaralı butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarında da güzel bir tatil yapabilirsiniz. Hem bisiklet kiralayarak hem de akşam yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz Akçay Kordon’unda çarpıcı manzaralar eşliğine harika fotoğraflar da çekebilirsiniz.

6- Zeus Altarı

zeus altarı

Antik efsanelerde geçen ve dünyanın en ünlü savaşlarından biri olan Truva Savaşı’nı Tanrı Zeus’un izlediği tepede bulunan Zeus Altarı, Altınoluk gezinizde kesinlikle görmeniz önerdiğimiz tarihi hazinelerimizden biri. Dünyanın birçok köşesinden gelen binlerce tarih ve kültür meraklısı tarafından ziyaret edilen etkileyici sunak, bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici çam ormanları ve masmavi Ege Denizi manzaralarıyla fotoğrafçıları da büyülüyor.

Antik çağlarda Tanrı Zeus adına adakların adandığı ve ayinlerin yapıldığı sunak, sağlam taş mimarisi ile günümüze kadar ulaşmayı başarmış. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında yeşil ile mavinin birleştiği Edremit Körfezi’nin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Zeus Altarı’nın çevresindeki doğal güzellikler arasında yürüyüşlere çıkarak da bölgedeki diğer antik harabeleri yakından görebilirsiniz.

7- Yeşilyurt Köyü

yeşilyurt köyü

Kaz Dağları’nın yemyeşil yamaçlarında sıralanan büyüleyici köylerinden biri de mübadeleden önce Rumlar ve Türklerin bir arada yaşadığı Yeşilyurt Köyü. Turistik Adatepe Köyü’nün hemen yanı başında, Altınoluk’a yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta yer alan yemyeşil köyü Adatepe ve Yeşilyurt köyleriyle birlikte de keşfe çıkabilirsiniz. Taş mimarili tarihi evlerin süslediği dar sokaklarıyla gezebileceğiniz Yeşilyurt Köyü, yöresel Ege yemekleri tadabileceğiz küçük restoranları ve şifalı kaynak sularının aktığı çeşmeleri ile yılın yorgunluğunu atmak için ideal bir adres.

Kaz Dağları’nda düzenlenen trekking turlarının da sevilen mola noktalarından biri haline gelen Yeşilyurt Köyü, tertemiz havası ve şifalı sularıyla sağlık amaçlı da en çok ziyaret edilen Edremit Körfezi köylerinden biri. El yapımı süs eşyaları, organik zeytin ve zeytinyağı ürünleri alarak keyifli bir alışveriş de yapabileceğiniz köyde asırlık evlerin restore edilmesiyle hizmet vermeye başlamış butik oteller ve aile pansiyonlarında da konaklayabilirsiniz.

8- Altınkum Plajı

altınkum plajı

Altınoluk gezinizde masmavi Edremit Körfezi sularının tadını çıkarabileceğiniz en popüler plajlardan biri olan Altınkum Plajı’na da mutlaka uğramalısınız. Belde merkezine yaklaşık 19 kilometre yürüyüş mesafesinde yer alan plaj, ismini kendine özgü büyüleyici altın kumlu sahilinden alıyor. Sığ ve dalgasız deniziyle çocuklu ailelere güvenli bir yüzme deneyimi sunduğu için en çok ziyaret ettiği plajlardan biri olan Altınkum Plajı’nın çevresi ise kaliteli butik oteller, apart oteller ve aile pansiyonlarıyla oldukça hareketli.

Gün boyu deniz paraşütü, kano ve yelken gibi su sporları yapabileceğiniz; şnorkelli dalışlar yaparak berrak sularda balıklarla birlikte yüzebileceğiniz Altınkum Plajı’nda unutulmaz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan plajın sahil yolunda akşamları büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşlere çıkabilir veya kaliteli restoranlarda mevsimlik balıklar, Ege ve Girit mezeleri tadarak romantik bir akşam geçirebilirsiniz.

9- Darıdere Tabiat Parkı

darıdere tabiat parkı

Altınoluk’un hemen arkasından uzanan yemyeşil Kaz Dağları’nın en özel köşelerinden biri olan Darıdere Tabiat Parkı, her doğa ve fotoğrafçılık tutkununun keşfetmesi gereken yerler arasında.  Altınoluk merkezinden sadece 22 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem rehber yürüyüşler hem de minibüslerle kolaylıkla ulaşabileceğiniz tabiat parkı, yıl boyunca düzenlenen kampçılık, dağ bisikleti, kaya tırmanma, dağcılık gibi doğa sporlarıyla da insanları kendine çekiyor.

Buz gibi akan dereler çevresinde hizmet veren alabalık çiftlikleriyle hafta sonları büyük şehirlerden gelen yüzlerce insanı misafir eden Darıdere Tabiat Parkı’nın gür çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurlarında Kaz Dağları’nın oksijen seviyesi yüksek havasında keyifli yürüyüşlere çıkarak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla da ilgi gören tabiat parkının doğal güzellikleri içinde gizlenen mesire alanlarında dinlenebilir, yeşilin her tonunu görebileceğiniz seyir teraslarında ise tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

10- Sütüven Şelalesi

sutuven şelalesi

Altınoluk’ta özellikle bahar ve yaz aylarında düzenlenen Kaz Dağları doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez mola noktalarından biri olan Sütüven Şelalesi, Türkiye’nin en güzel şelalelerden biri olarak keşfedilmeye değer. Sıcak yaz günlerinde eriyen kar sularıyla dolan kaya göletlerinde serinlemek isteyen insanların da akın ettiği şelale, yaklaşık 17 metre yükseklikten endemik bitki türleri arasında dökülen bembeyaz sularıyla tablo güzelliğinde manzaraları size sunacak.

Kaz Dağları’nın gür çam ormanları arasında gizlenen ve çevresini iyi düzenlenmiş ahşap yürüyüş yollarıyla gezebileceğiniz Sütüven Şelalesi’nin doğal seyir alanlarından da büyülü manzaraların tadını çıkarabilirsiniz. Sessiz mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yapabileceğiniz gezinizde kır bahçelerinde de yöresel organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve geleneksel Ege lezzetleri tadarak yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

11- Mıhlı Şelalesi

Altınoluk merkezinden sadece 12 kilometre uzaklıkta yer alan Mıhlı Şelalesi, Kaz Dağları’nın başka bir keşfedilmeye değer tabiat güzelliği. Her mevsim fotoğraf safarileri ve doğa gezilerinin düzenlendiği büyüleyici şelale, Kaz Dağları’nın bakir doğal güzellikleri arasında tablo güzelliğinde bir manzarayı gözlerinizin önüne serecek. Çevresinde gizlenen Başdeğirmen Köprüsü gibi Roma dönemi mimari şaheserlerinden dolayı tarih sevenlerin de sıkça ziyaret ettiği Mıhlı Şelalesi, Mıhlı Çayı’nı da kapsayan iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarıyla trekking turlarının da sevilen adreslerinden biri konumunda.

Devasa kaya göletinin buz gibi kar sularına kendinizi bırakarak yaz sıcaklarında serinleyebileceğiniz şelalede bahar aylarında yeşilden sarıya doğanın her tonunu görerek muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz. Mıhlı Şelalesi’nin çevresinde organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri, çocuklarınıza piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve çadırınızı kurup şehrin kalabalığından uzaklaşabileceğiniz donanımlı kamp alanları gibi olanaklar da bulmanız mümkün.

12- Antandros Antik Kenti

Antandros Antik Kenti

Altınoluk, masmavi denizi ve altın kumlu sahillerinin yanı sıra çevresini saran binlerce yıllık antik hazinelerden dolayı da dünyanın her yerinden binlerce tarih ve kültür meraklısını kendine çekiyor. Belde merkezine sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan Antandros Antik Kenti, Edremit Körfezi’nin en çok ziyaret edilen önemli antik yerleşim alanlarından biri konumunda. Uzun tarihi M.Ö. 1200’lü yıllarda başlayan, Roma ve Bizans gibi pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapan antik kentinin harabeleri, Kaz Dağları eteklerinde pek çok bölgeye yayılmış durumda.

Hem kendi başınıza hem de yıl boyu bulabileceğiniz rehberli tarih gezileri veya doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz Antandros Ören Yeri’nde her biri büyüleyici sanat eserlerini andıran mozaikler, sunaklar, görülmeye değer mabetler, yaşam alanları ve Roma dönemi villaları arasında unutulmaz bir tarih gezisi yapabilirsiniz. Kaz Dağları eteklerinde düzenlenen trekking turlarının da sevilen mola noktalarından biri olan Antandros Antik Kenti’ni gezdikten sonra antik limanın berrak sularında kendinizi cam berraklığındaki sulara bırakarak gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

13- Çamlıbel Köyü

camlibel köyü

Sadece Balıkesir’in değil Ege’nin de en güzel köylerinden biri olarak gösterilen Çamlıbel Köyü, ünlü Tahtakuşlar Köyü’nün hemen yanı başında güzel bir gezi deneyimi sunuyor. Kaz Dağları çam ormanları arasında gizlenen ve Altınoluk’a sadece 13 kilometre uzaklıkta bulunan Çamlıbel Köyü, sessiz ve huzurlu atmosferinin yanı sıra oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla sağlık turizmi açısından da sıkça ziyaret ediliyor.

Çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili taş mimarili tarihi evler arasında yürüyüşlere çıkarak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Çamlıbel Köyü’nde dar sokaklarda sıralanan taş evlerin restore edilmesiyle hizmete başlayan sanat galerileri, kafeler ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar da çok ilgi görüyor. Bölgede yetiştirilen organik ürünlerle köy kahvaltıları yapabileceğiniz, doğa yürüyüşlerine çıkarak Kaz Dağları’nın büyüleyici güzelliklerini yakından görebileceğiniz Çamlıbel Köyü’nün küçük çarşısında da organik zeytin ve zeytinyağı ürünlerinden el yapımı süs eşyalarına kadar pek çok ürünü inceleyerek güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

14- Narlı Köyü

Altınoluk’ yakın başka bir sevilen Ege köyü olan Narlı Köyü, arkası yemyeşil Kaz Dağları önü ise masmavi Ege Denizi ile çevrili ideal bir günübirlik gezi adresi. Panoramik deniz manzaraları izleyebileceğiniz tepeleri, dağ eteklerinde sıralanmış tarihi köy evleri ve otantik dekorasyonlu butik otelleri ile son yıllarda huzurlu tatil isteyenlerin gizli cennetlerinden biri haline gelen Nazlı Köyü, hem doğanın hem de tertemiz denizin tadını çıkarabileceğiniz çok özel yerlerden biri.

Edremit Körfezi’nin önemli tabiat harikalarından olan Mıhlı Çayı ile Mıhlı Şelalesi’ne oldukça yakın bir konumda yer alan, doğa yürüyüşlerinden sonra mola vermek için sıkça ziyaret edilen köy, mübadele döneminden sonra Yunanistan ve Girit gibi yerlerden gelen göçmenler tarafından kurulmuş. Zeytin ve zeytinyağı üretiminin yaygın olarak yapıldığı köyün çarşısında yeşil salamura zeytin ve sele zeytinlerinin yanı sıra onlarca çeşit zeytinyağı ürünü alarak da güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

15- Ören Plajı

ören plajı

Altınoluk merkezinde her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 30 dakika içinde ulaşabileceğiniz Ören Plajı da Altınkum Plajı gibi bölgenin popüler plajlarından biri. Edremit Körfezi kıyısında sert rüzgarlar ve dalgalardan korunan güzel bir konumunda yer alan plaj, 3 kilometre boyunca uzanan ince kumlu sahiliyle görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Soğuk su kaynaklarının karıştığı sularıyla yaz aylarında serinlemek isteyenler için ideal olan Ören Plajı, bölgenin en güzel plajlarından biri olduğu için, sıcak günlerde yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Deniz paraşütünden uçurtma sörfüne kadar onlarca su sporu yapabileceğiniz tesislerden deniz manzaralı butik ve apart otellere kadar turizm olanakların geliştiği plaj, hem günübirlik bir deniz günü yaşamak hem de dinlendirici bir yaz tatili yapmak için tercih edilen bir adres. Edremit Körfezi manzaralı kaliteli restoranlarında çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadarak da güzel bir akşam geçirebileceğiniz Ören Plajı’nda çocuklarınızla eğlenceli bir gün yaşayabilirsiniz.

16- Şahindere Kanyonu

şahindere kanyonu

Edremit Körfezi’nin doğa sporları merkezi haline gelen Şahindere Kanyonu, Altınoluk sınırlarında yer alan başka birçok popüler doğa gezisi rotası. Belde merkezine sadece 2 kilometre uzaklıkta yer alan ve irili ufaklı dereler çevresinde sıralanan yemyeşil piknik alanlarıyla çevrili olan devasa kanyonun çarpıcı güzelliklerini hem kendi başınıza hem de yıl boyu bulabileceğiniz rehberli doğa gezileriyle yakından görebilirsiniz.

26 kilometreyi bulan uzunluğuyla sadece Türkiye’nin değil dünyanın da en büyük kanyonlarından biri olan ve yıl boyu farklı ülkelerden gelen doğa tutkunlarını misafir eden Şahindere Kanyonu’nu yüzlerce metre yükseklikteki sarp kaya duvarlar arasında ilerleyen zorlu yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabilir ve uçurum kenarlarından devasa kanyonun muhteşem panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Vahşi yaşam zenginliği ve yüzlerce bitki türüyle insanları kendine hayran bırakan Şahindere Kanyonu’nda dağcılık, kampçılık, dağ bisikleti gezileri gibi pek çok etkinliğe de katılabilirsiniz.

17- Mehmetalan Köyü

Kaz Dağları’nın yemyeşil doğal güzelliklerini gezerken uğrayabileceğiniz Mehmetalan Köyü, Altınoluk’a sadece 23 kilometre uzaklıkta yer alan, bozulmamış atmosferi ve her tarafını saran çam ağaçlarıyla çok sevilen büyüleyici Ege köylerinden biri. Zeytin Deresi kenarında hizmet veren balık çiftlikleri ve kır bahçelerinden dolayı her yıl binlerce kişiyi misafir eden köyde donanımlı kamp alanları veya ev konforunda tatil yapabileceğiniz aile pansiyonları gibi konaklama alternatifleri de sunuluyor.

Organik zeytinyağları ve Ege otları ile hazırlanan lezzetli yemeklerinden dolayı gastronomi meraklıları tarafından da ilgi gören Mehmetalan Köyü’nde hem günübirlik geziler yaparak ruhunu dinlendirebilir hem de Kaz Dağları yürüyüşleri sırasında mola vererek sessiz atmosferde dinlenebilirsiniz.

18- Altınoluk Kordon

altınoluk kordon

Yerli ve yabancı turistlerle beldenin en hareketli noktalarından biri olan Altınoluk Kordon, büyüleyici Ege Denizi manzaraları eşliğinde keyifli bir akşam yürüyüşü sunuyor. Barbaros Caddesi üzerinde uzanan ve çevresinde kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz kaliteli restoranlarıyla çok ilgi gören Altınoluk Kordon’da çayınızı yudumlayarak masmavi manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kafeler, çay bahçeleri, dondurmacılar, el yapımı yöresel ürünler alabileceğiniz hediyelik eşya dükkanları ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalar sıralanıyor.

Seyir alanlarından Ege Denizi ve Edremit Körfezi’nin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Altınoluk Kordon’da sıcak yaz akşamlarında serin deniz esintileri eşliğinde güzel bir akşam geçirebilir, sabah sporunuzu yapabilir ve beldenin güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

19- Ağlayan Şelale

Hem yemyeşil bitki çeşitliliği arasından dökülen bembeyaz suları hem de çevresindeki donanımlı kamp alanlarıyla bölgenin en sevilen rekreasyon alanlarından biri de Ağlayan Şelale. Kaynak sularıyla ünlü Pınarbaşı’na oldukça yakın bir konumda, Altınoluk merkezine ise sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan şelale, fotoğraf çekmekten ve doğanın içinde zaman geçirmekten hoşlanıyorsanız kesinlikle uğramanızı önerdiğimiz saklı cennetlerden.

Bakir doğa güzellikleri arasında uzanan donanımlı kamp alanlarıyla yaz aylarında ülkemizin her yerinden kampçıların ziyaret ettiği Ağlayan Şelale, dere kenarında ahşap iskelelerde hizmet veren balık restoranları ve kır bahçeleriyle de yaz aylarının sevilen duraklarından biri. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yeşilin her tonunu size sunacak şelalede dinlendirici zaman geçirebilir, balık bolluğuna sahip derelerde olta balıkçılığı yapabilir veya kır bahçelerinde organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltılarıyla gezinizin yorgunluğunu atabilirsiniz.

20- Doyran Köyü

Edremit Körfezi’nin başka bir ilgi çeken köyü olan Doyran Köyü¬, Altınoluk’a en yakın köylerden biri olduğu için de çok ziyaret ediliyor. Kaz Dağları eteklerinde çam ormanlarının sardığı saklı bir cennet olan Doyran Köyü, sağlıklı yaşam merkezleriyle de her yıl şifa arayan binlerce insanı misafir ediyor. Zeytin ve çam ağaçlarının süslediği sokaklarında keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz köyün seyir alanlarından da çarpıcı Edremit Körfezi ve Kaz Dağları manzaraları izleyebilirsiniz.

Tertemiz havası, yöresel lezzetler sunan restoranları ve şifalı kaynak sularıyla hem dinlendirici günübirlik geziler yapmak hem de şifa bulmak için gidebileceğiniz en güzel köylerden biri olan Doyran Köyü, Altınoluk’a sadece 16 kilometre uzaklıkta ve köye hem doğa yürüyüşleri hem de minibüslerle rahatlıkla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

21- Altınoluk Amfi Tiyatro

Altınoluk’un güzelliklerini gezdikten ve mavi bayraklı plajlarda denizin tadını çıkardıktan sonra akşamları keyifli zaman geçirmek için Altınoluk Amfi Tiyatro’ya da uğrayabilirsiniz. Belde merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel konumuyla dikkat çeken açık hava tiyatrosu, 1997 yılından beri yaz aylarında düzenlenen konserler, dans gösterileri, kültürel ve sanatsal etkinliklerle yüzlerce insanı kendine çekiyor.

Yapıldığı zamandan beri ulusal ve uluslararası pek çok önemli konser, dans gösterisi, tiyatro oyunları ve sahne performanslarına sahne olan Altınoluk Amfi Tiyatrosu, klasik Roma dönemi tiyatroları örnek alınarak tasarlanmış güzel mimarisiyle de görülmeye değer güzellikte. Gezinizden önce etkinlik takvimini inceleyebileceğiniz ve ilginizi çeken etkinliklere katılabileceğimiz Altınoluk Amfi Tiyatrosu’nda güzel bir akşam geçirmeyi unutmayın.

22- Kazdağı Müzesi

Antik çağlardan beri onlarca önemli medeniyete ev sahipliği yapan Edremit Körfezi ve Kaz Dağları’nın büyüleyici kültürel zenginliğini yakından görmek için Kazdağı Müzesi’ne de kesinlikle uğramanızı öneririz. Altınoluk’tan sadece 20 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz çok güzel bir konumda yer alan ve Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi olarak da bilinen müze, M.Ö. 3000’li yıllardan günümüze kadar uzanan paha biçilmez tarihi eserler, el yapımı sanat ürünleri, antik silahlar, yöresel giysiler ve sikkelerle çarpıcı bir koleksiyona sahip. Mustafa Kemal Atatürk gibi Türk tarihinin önemli isimlerinin etkileyici balmumu heykellerini de yakından görme şansı bulabileceğiniz Kazdağı Müzesi, haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

23- Adatepe Zeytinyağı Müzesi

zeytinyağı müzesi

Ege’nin en güzel köylerinden biri olarak gösterilen Adatepe Köyü’nde iki katlı taş ve ahşap mimari bir konağının restore edilmesiyle 2001 yılında ziyarete açılan Zeytinyağı Müzesi, köyü gezen her yerli ve yabancı turistin mutlaka uğradığı bir yer. Altınoluk’ta her saat bulabileceğinizi Adatepe Köyü minibüsleriyle yaklaşık 15-20 dakika içinde kolayca ulaşabileceğiniz müze, bölgede yüzlerce yıldır üretilen zeytin ve zeytinyağlarına adanmış zengin koleksiyonlarıyla ziyaretçilerini etkiliyor.

Taş mimarili odalarda sergilenen yüzlerce yıllık zeytin toplama aletleri, saklama kapları, zeytinyağı üretim aşamasında kullanılan aletler ve filtreler gibi yüzlerce objeyi inceleyerek harika fotoğraflar çekebileceğiniz Adatepe Zeytinyağı Müzesi’nde bölgenin ünlü köy ekmeklerinin yapım süreçlerini de görme şansı bulacaksınız. Haftanın her günü 09:00 ile 17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak gezebileceğiniz müzenin mağazasında da onlarca çeşit zeytinyağı ürünü satın alabilirsiniz.

24- Ayazma Pınarı Tabiat Parkı

Kaz Dağları’nın en çok ziyaret edilen köşelerinden biri de 2011 yılından beri her yıl binlerce doğa tutkununu kendine çeken Ayazma Pınarı Tabiat Parkı. İsmini her köşesinden fışkıran şifalı kaynak sularından alan tabiat parkı, 1980’li yıllardan beri mesire alanı olarak çok ilgi görüyor. Dereler üstüne kurulmuş ahşap köprüler, endemik bitki türleri, vahşi yaşam zenginliği ve irili ufaklı şelaleleriyle görülmeye değer bir tabiat cenneti olan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı’nda karaçam, gürgen ve meşe ağaçları arasında yürüyüşlere çıkarak yenilenebilirsiniz.

Oksijen seviyesi yüksek havada piknik yapabileceğiniz mesire ve kamp alanları gibi olanaklar da bulabileceğiniz tabiat parkında hizmet veren kır bahçelerinde ise organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltılarının tadını çıkarabilirsiniz. Seyir terasları ve kuş gözlem alanlarından harika doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz, kış aylarında ise beyaza bürünen çam ormanları arasında yürüyüşlere çıkabileceğiniz Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, fotoğrafçılık meraklılarının da keşfetmesi gereken yerlerden.

25- Adatepe Taş Mektep

Altınoluk’ta düzenlenen gezilerin sevilen adreslerinden olan Adatepe Köyü’nde görmenizi önerdiğimiz güzel yapılardan biri de Osmanlı döneminden günümüze kalan en etkileyici sivil mimari örneklerinden biri olan Adatepe Taş Mektep. Arnavut kaldırımlı sokakları süsleyen büyüleyici taş ve ahşap mimarili konaklarla çevrili köyde hemen dikkatinizi çekecek olan Taş Mektep; yıl boyu düzenlenen tarih, edebiyat, gastronomi atölyeleri ve kültürel etkinliklerine ev sahipliği yaptığı için her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor. 1947 yılından itibaren onlarca yıl boyunca okul olarak hizmet veren ve aslına uygun olarak restore edildikten sonra kültür merkezine çevrilen Adatepe Taş Mektep’in çarpıcı mimarisini ve etkinlik takvimini inceleyerek ilginizi çeken etkinliklere katılabilirsiniz.

26- Hasan Boğuldu Göleti

Sıcak yaz günlerinde eriyen kar sularıyla dolan kaya göletleriyle çok sevilen bir rekreasyon alanı olan Hasan Boğuldu Göleti, doğanın içinde güzel bir gün geçirmek için Altınoluk’ta ilk uğramanız gereken yerlerden. Belde merkezine sadece 22 kilometre uzaklıkta yer alan ve her saat bulabileceğiniz minibüslerle 40 dakikalık bir yolculukta ulaşabileceğiniz etkileyici gölet, aynı zamanda Kaz Dağları’nda düzenlenen trekking turlarının da sevilen mola noktalarından biri.

Hüzünlü bir hikayesi bulunan da isminde buradan alan Hasan Boğuldu Göleti’nin en sıcak günlerde bile soğuk kalan buz gibi sularında serinleyebilir, balık bolluğuna sahip sularda olta balıkçılığı yapabilir veya göletin çevresini saran çam ormanları arasında gizlenmiş mesire alanları, kır bahçeleri ve alabalık çiftliklerinde kalabalıklardan uzakta yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

27- Astyra Antik Kenti

Antandros Antik Kenti ile birlikte bölgenin en çok ziyaret edilen binlerce yıllık yerleşim yerlerinden biri de Astyra Antik Kenti. Altınoluk’a 12 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede yer alan ve tarih gezilerinin yanı sıra kendi başınıza gezebileceğiniz antik kent; etkileyici Artemis Tapınağı, taş mimarili mabetleri, sunakları, yerleşim alanlarıyla tarih ve kültür meraklılarının ilgisini çekebilecek yerler arasında. Kurulduğu konumdan sunduğu çarpıcı doğa manzaralarından dolayı fotoğraf çekmekten hoşlananların da bölgede uğraması gereken yerlerden biri olan Astyra Antik Kenti, Edremit ile Altınoluk arasında güzel bir konumda olduğu için de yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turisti kendine çekiyor.

28- Zeytinli Plajı

zeytinli plajı

Edremit Körfezi’nin en hareketli plajlarından biri olan ve yaz aylarında düzenlenecek müzik festivalleriyle ünlenen Zeytinli Plajı’nda eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Altınoluk’a sadece 20 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda yer alan plajın çevresindeki çam ormanlarında gizlenen donanımlı kamp alanları da dünyanın her yerinden gençleri kendine çekiyor. Rüzgar sörfünden deniz paraşütüne kadar onlarca çeşit su sporu olanağı ve eğlence mekanları gibi imkanlar bulabileceğiniz plajın çevresinde de her bütçeye uygun oteller ve pansiyonlar bulmanız mümkün. Hareketli bir tatil yapmak isteyenler için ideal bir adres olan Zeytinli Plajı’nda yaz aylarında düzenlenen binlerce kişinin katıldığı festivallerde de unutulmaz zaman geçirebilirsiniz.

29- Başdeğirmen Köprüsü

Mıhlı Şelalesi’ne gezerken yakından görebileceğiniz önemli bir tarihi hazine olan Başdeğirmen Köprüsü, halk arasında Taş Köprü olarak da biliniyor. Bölgenin sevilen ve çok ziyaret edilen doğa güzelliklerinden biri olan Mıhlı Çayı üzerinde Roma döneminde inşa edilen devasa köprü, tek kemerli olarak kesme taşlarla tasarlanmış sağlam mimarisiyle günümüze kadar ulaşmayı başarmış.

Çevresini saran onlarca bitki çeşidi ve altından akan büyüleyici Mıhlı Çayı manzaraları eşliğinde turist kalabalığından uzakta piknik yaparak ruhunuzu dinlendirebileceğiniz gezinizde Başdeğirmen Şelalesi’nin çevresindeki kır bahçelerinde de keyifli bir mola verebilirsiniz. Günümüzde de kullanılmaya devam eden taş köprünün üzerinden de Mıhlı Çayı’nın panoramik manzaralarını izlemeyi unutmayın.

30- Altınoluk Cam Teras

altınoluk cam teras

Büyüleyici Kaz Dağları manzaralarının yanı sıra Ege Denizi ve Edremit Körfezi’nin muhteşem panoramik manzaralarını izlemek için her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Altınoluk Cam Teras’a da kesinlikle uğramalısınız. Belde merkezine sadece 25 dakika uzaklıkta yer alan ve hem turlar hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz cam teras, deniz seviyesinden yaklaşık 1200 metre yükseklikte 90 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor.

Türkiye’nin en büyük seyir teraslarından biri olan ve Kaz Dağları eteklerinde yemyeşil çam ormanları arasında gizlenen Altınoluk Cam Teras’ın geniş görüş alanından Şahindere Kanyonu’nun yüzlerce metrelik kaya uçurumlarından Edremit Körfezi’nin masmavi sularına kadar uzanan benzersiz manzaralara şahit olacaksınız.  Çevresinde yöresel ürünler alabileceğiniz küçük dükkanlar, kahvenizi yudumlayabileceğiniz kır bahçeleri ve geleneksel Ege lezzetleri tadabileceğiniz restoranların da hizmet verdiği Altınoluk Cam Teras, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Altınoluk gezinizde ilk uğramanız gereken yerler arasında.

31- Tahtakuşlar Etnografya Galerisi

Altınoluk gezilerinin değişmez adreslerinden biri de Kaz Dağları eteklerinde yer alan ve şaman köyü olarak üne kavuşan TahtaKuşlar Köyü’nün en çok ziyaret edilen kültürel merkezi olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi. Size unutulmaz bir gezi deneyimi yaşatacak olan köy, 13. yüzyıl Moğol baskınlarından kaçan Türkmenler tarafından kurulmuş ve pek çok Şamanizm geleneği köyde günümüzde de sembolik olarak yaşatılıyor.

Binlerce yıllık şaman geleneklerini yansıtan el yapımı sanat eserleri, yöresel giysiler, Şamanizm ayinlerinde kullanılan dini semboller ve objelerle dolu olan Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, zengin koleksiyonuyla ziyaretçilerini büyülüyor. İslamiyet öncesi Türklerin şaman kültürü ile eşsiz bilgiler alabileceğiniz Tahtakuşlar Etnografya Galerisi, UNESCO ödülü de kazandı. Müzenin çarpıcı koleksiyonlarını inceledikten sonra Tahtakuşlar Köyü’nün küçük restoranlarına uğrayarak geleneksel Orta Asya lezzetleri tadarak keyifli zaman da geçirebilirsiniz.

32- Altınoluk Çarşı

Belde merkezinde Mimar Sinan Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Altınoluk Çarşı, hem tatil alışverişi yapmak hem de akşam yürüyüşlerine çıkmak için ideal bir adres. Çevresi eğlence merkezleri, onlarca çeşit hediyelik eşyanın satıldığı mağazalar, kafeler ve restoranlarla oldukça hareketli olan çarşı, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle hareketleniyor. Dükkan ve tezgahlarda el yapımı sanat eserleri, tekstil ürünleri, onlarca çeşit rengarenk takı ve yöresel yiyeceklere kadar pek çok seçenek bulabileceğiniz Altınoluk Çarşı’da tüm gün denizin ve güneşin tadını çıkardıktan sonra akşam gezileri yaparak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

33- Güre Sahili

Altınoluk merkezine sadece 12 kilometre uzaklıktaki tatil cenneti Güre’nin güzel sahili, hem mavi bayraklı plajı hem de sahil boyunca uzanan yürüyüş ve bisiklet yollarıyla çok sevilen bir gezi alanı. Altın kumlarla süslü sahilde havlunuzu sererek güneşin ve masmavi Edremit Körfezi sularının tadını çıkarabileceğiniz gezinizde akşamları da serin deniz esintileri eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabilir veya bisiklet kiralayarak Güre’nin güzelliklerini gezebilirsiniz.

Geleneksel Ege lezzetleri ve taze balıklar tadabileceğiniz restoranlar, yol üstü kafeleri, eğlence mekanları ve onlarca çeşit ürün bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkanlarıyla yaz geceleri turistlerle dolan Güre sahilinde keyifli bir akşam yaşayabilir, sahil kenarında hizmet veren butik ve apart otellerde dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

34- Aqua Olive Park

aqua olive park

Yaz aylarında Altınoluk’un en hareketli yerlerinden biri de çocuklu aileler ve eğlence sevenlerin mutlaka uğradığı Aqua Olive Park. Misak-ı Millî Caddesi üzerinde hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda Ege Denizi kıyısında uzanan su parkı, yetişkinler ve çocuklar için eğlenceli bir gün sunuyor.

Farklı büyüklüklerde su kaydırakları, güvenlikli çocuk havuzları, gün boyu düzenlenen animasyonlar, yarışmalar, eğlenceli aktivitelerle çocuklarınızla birlikte güzel bir gün geçirebileceğiniz Aqua Olivia Park, sıcak yaz günlerinde yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Ege Denizi’nin tertemiz sularının tadını çıkarabileceğiniz özel plajından da faydalanabileceğiniz su parkının kafelerinde ise soğuk içecekler ve atıştırmalıklarla yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

35- Altınoluk Pazarı

Çevresi verimli tarım alanları ve zeytinliklerle dolu olan Altınoluk’ta bölgede yetiştirilen organik ürün satın almak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Hükümet Caddesi üzerinde yer alan Altınoluk pazarı. Onlarca çeşit zeytinyağı ürünü, organik sebzeler, meyveler, zeytin çeşitleri, köy peynirleri ve köy ekmekleri gibi yüzlerce ürünü bir arada bularak keyifli bir alışveriş yapabileceğiniz pazarda gezerken rengarenk tezgahlar arasında birbirinden güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz.

36- Arıtaşı Köyü

Kaz Dağları’nın gizli kalmış bir Türkmen köyü olan Arııtaşı Köyü, Tahtakuşlar Köyü ile birlikte keşfe çıkabileceğiniz başka bir ilginç gezi alanı. Orta Asya’dan göç eden Türkmenler tarafından kurulan ve yüzlerce yıllık Türkmen geleneklerinin hala yaşatıldığı köy, çevresini saran çam ormanları ve zeytinlikleriyle ruhunuzu dinlendirmek için gidebileceğiniz en özel yerler arasında.

Kaz Dağları doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezilerinin de sevilen rotalarından biri olan Arıtaşı Köyü, bölgedeki diğer köyler gibi oldukça sakin olduğu için dinlendirici tatiller yapmak için de tercih ediliyor. Altınoluk’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta yer alan, tertemiz dağ havasında yenilenebileceğiniz ve yöresel Türkmen lezzetleri tadarak organik ürünler alabileceğiniz Arıtaşı Köyü’nde yamaçlarda sıralanan taş ve ahşap mimarili köy evlerinin de konaklayabilirsiniz.

37- Altınoluk Plajı

altınoluk plajı

Yaklaşık 43 kilometre sahil şeridine sahip olan Altınoluk’ta masmavi denizin ve güneşin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz en güzel plajlardan biri olan mavi bayraklı Altınoluk Plajı, Antandros Antik Kenti’nden dolayı halk arasında Antandros Plajı olarak da biliniyor. Turizm olanakları bakımından çok gelişmiş olan Altınoluk Plajı, ismini ise altın renkli geniş sahilinden alıyor.

Deniz paraşütü, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü ve kano gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz; güneş şemsiyesi, şezlong, giyinme kabini, duş, tuvalet, kafe gibi olanaklar bularak keyifli bir deniz günü yaşayabileceğiniz Altınoluk Plajı’nın çevresindeki irili ufaklı 6 tane plajı da akşam yürüyüşleriyle keşfe çıkabilirsiniz. Altınoluk belde merkezinden kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz plajın berrak denizinde balık sürüleri arasında şnorkelli dalışlar yaparak da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Altınoluk Plajı, sığ ve sakin denizi ile acemi yüzücüler ile çocuklu aileler için de güvenli bir deniz günü yaşatıyor.

38- Beyoba Köyü

Hasan Boğuldu Göleti gibi turistik noktaların hemen yanı başında yer alan Beyoba Köyü, huzurlu atmosferi ve tertemiz havasıyla bölgenin keşfedilmeye değer köylerinden biri. Altınoluk’tan her saat hareket eden minibüslerle 35 dakika içinde ulaşabileceğiniz Beyoba Köyü, yıl boyu düzenlenen fotoğraf ve doğa gezilerinin de sevilen rotalarından biri.

Yüzlerce yıldır zeytin ve zeytinyağı üretiminin yapıldığı köy, alışveriş yapmak için de turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Yöresel lezzetler sunan restoranları, asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvehaneleri ve köy kadınlarının el emeği göz nuru hazırladığı süs eşyaları alabileceğiniz küçük çarşısıyla keyifli bir günübirlik gezi sunan Beyoba Köyü’nde restore edilmiş otantik dekorasyonlu köy evlerinde de dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

39- Pınarbaşı Piknik Alanı

pınarbaşı piknik alanı

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle hareketlenen Altınoluk’ta kalabalıklardan uzakta zaman geçirmek için belde merkezine sadece 17 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı Piknik Alanı’na da gidebilirsiniz. Doğa gezilerinin sevilen mola noktalarından biri haline gelen ve Kaz Dağları eteklerinde deniz seviyesinden yaklaşık 500 metre yükseklikte yer alan piknik alanı; asırlık çınar, meşe ve çam ağaçlarının sardığı el değmemiş güzelliklerinin yanı sıra buz gibi şifalı suların fışkırdığı kaynaklarıyla da çok ilgi görüyor.

İrili ufaklı dereleri, dere kenarlarında sıralanan mesire alanları ve kır bahçeleriyle hafta sonu gezilerinin de değişmez adreslerinden biri haline gelen Pınarbaşı Piknik Alanı’ndaki alabalık çiftliklerine de uğrayarak taze balıklar ve sevilen Ege mezeleri tadabilirsiniz.

40- İda Madra Jeopark Müzesi

Pek çok etkileyici doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Altınoluk’ta mutlaka uğramanız gereken başka bir etkileyici tarihi gezi alanı da UNESCO ile birlikte tasarlanan İda Madra Jeopark Müzesi. Kilometrelerce uzanan geniş bir alana yayılan park, dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz binlerce yılda doğal koşullarla oluşmuş granit kayaların yanı sıra kireç, kum ve çamur taşlarıyla neotektonik dönemden günümüze kalan çarpıcı manzaraları gözlerinizin önüne serecek.

İzmir’in Bergama ilçesinde kadar uzanan park, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Altınoluk gezinizde ilk uğramanız gereken yerler arasında. Edremit Körfezi sınırlarında kalan bölümlerini hem rehberli yürüyüşler hem de kendi başınıza keşfedebileceğiniz İda Madra Jeopark Müzesi’nde birbirinden ilginç kayalar arasında unutulmaz bir gün geçirebilir ve benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

41- Akçay Lunapark

akçay lunapark

Edremit Körfezi’nin muhteşem manzaraları eşliğinde çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için her saat minibüs bulabileceğiniz Akçay beldesinin sevilen turistik yerlerinden Akçay Lunapark’a uğrayabilirsiniz. Ege Denizi kıyısında güzel bir konumda yer alan lunapark, özellikle yaz akşamları yerli ve yabancı turistlerle doluyor. Körfezin en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz devasa dönme dolaptan gondol, çarpışan araba ve balerinlere kadar pek çok bölümünde keyifli zaman geçirebileceğiniz Akçay Lunapark’ın çevresinde hizmet veren eğlence merkezleri, kafeler ve restoranlarda da keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

42- Sarıkız Zirvesi

Altınoluk Cam Teras ile birlikte Kaz Dağları’nın çarpıcı güzelliklerinin muhteşem fotoğraflarını çekebileceğiniz başka bir sevilen yer de dağ eteklerinde deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikte uzanan Sarıkız Zirvesi. Yaz aylarında bulabileceğiniz rehberli yürüyüşler, fotoğrafçılık gezileri ve dağcılık turlarıyla ulaşabileceğiniz zirve, ismini ise Kaz Dağları’nda yolunu kaybeden köylülere yanındaki kazlarla birlikte yol gösteren efsanevi sarı kızdan alıyor.

Yeşilin her tonunu görebileceğiniz çam ormanlarının en güzel manzaralarını size sunacak olan Sarıkız Zirvesi’nde oksijen seviyesi yüksek havada yenilenebilir, endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginlikleri arasında doğa yürüyüşleri yaparak benzersiz manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

43- Blue Zest Aqua Park

Altınoluk, çevre tatil beldelerinden her yaz binlerce kişinin akın ettiği büyük su parklarıyla da çok ilgi görüyor. Barbaros Caddesi üzerinde Ege Denizi kıyısında yer alan ve Altınoluk’un başka bir sevilen su parkı olan Blue Zest Aqua Park; her yaş grubuna uygun farklı büyüklüklerde su kaydırakları, yetişkin havuzları, çocuk havuzları, eğlence havuzları, güneşlenme terasları, kafeleri ve restoranlarıyla çok hareketli. Sıcak yaz günlerinde eğlenceli bir gün geçirmek için ideal bir adres olan Blue Zest Aqua Park, yaz sezonunda haftanın her günü 10:30 ile 18:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

44- Güre Kaplıcaları

güre kaplıcaları

Altınoluk, çevresi saran tarihi ve doğal güzelliklerin yanı sıra antik çağlardan beri insanlara şifa dağıtan kaplıcalarla da insanları kendine çekiyor. Belde merkezinden her saat bulabileceğiniz minibüslerle 15 dakikalık kısa bir yolculukta ulaşabileceğiniz Güre kaplıcaları ise bölgenin en popüler sağlık merkezlerinden biri. Sadece yaz aylarında değil, yılın her mevsimi şifa arayan binlerce kişinin ziyaret ettiği kaplıcalar, 80 dereceyi bulan şifalı kaynak sularıyla kas ve eklem rahatsızlıklarından sindirim sistemi sorunlarına kadar onlarca hastalığın tedavisine yardım amacıyla kullanılıyor. 

45- Bağlarburnu Sahili

bağlarburnu sahili

Altınoluk’un küçük limanında yaz aylarında her saat bulabileceğiniz tekne gezileri ile keşfe çıkabileceğiniz en özel noktalardan biri de Altınoluk’un hemen karşı kıyısında uzanan Bağlarburnu sahili. Ören Plajı ve İçmeler Plajı gibi popüler plajların arasında gizlenen Bağlarburnu sahili, sakin atmosferiyle kalabalıklardan uzakta yüzmek için de tercih edebileceğiniz yerlerden. Yeşil ve mavinin buluştuğu çarpıcı manzaralarıyla tekne turlarının yanı sıra doğa yürüyüşlerinin de sevilen rotalarından biri haline gelen Bağlarburnu sahilinin cam berraklığındaki denizinde tüplü ve tüpsüz dalış yaparak benzersiz su altı fotoğrafları çekebilir; sahilde hizmet veren balık restoranlarında ise kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde mevsimlik deniz ürünleri tadabilirsiniz.

46- Karataş Tepesi

Sarıkız Zirvesi ile birlikte Kaz Dağları’nın en güzel manzaralarını izleyebileceğiniz başka bir sevilen nokta da trekking turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Karakaş Tepesi. Deniz seviyesinden yaklaşık 1774 metre yükseklikte yer alan ve oksijen seviyesi yüksek havada unutulmaz yürüyüşler yapabileceğiniz Karataş Tepesi’nden Kaz Dağları ormanlarından Edremit Körfezi’ne kadar kilometrelerce uzanan panoramik manzaraların muhteşem fotoğraflarını çekeceksiniz.

5 saate yakın bir yürüyüşle ulaşılabilen Karataş Tepesi, özellikle yaz aylarında kampçılık, kaya tırmanma ve dağcılık gibi aktivitelerin de ana merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Kış aylarında tepede düzenlenen rehberli kar yürüyüşlerine de katılarak beyaza bürünmüş büyüleyici Kaz Dağları’nı izleyebilirsiniz.

47- Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Binlerce yıllık zengin kültürel yapısıyla dikkat çeken Edremit Körfezi’ni keşke çıkarken ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli yer de Altınoluk merkezinden 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla kolayca ulaşabileceğiniz Ayşe Sıdıka Erke Arkeoloji Müzesi. Günübirlik gezilerin sevilen adreslerinden Edremit ilçesinin merkezinde güzel bir konuda yer olan etnografya müzesinin sergilerinde antik çağlardan günümüze kalan el yapımı süs eşyaları, sikkeler, cam ve seramik objeleri inceleyebilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı döneminden kalan antika silahlar, madalyalar, üniformalar ve tarihi belgelerin sergilendiği koleksiyonlarıyla da çok ilgi gören müzede Kaz Dağları’nın köylerinde karşınıza çıkacak geleneksel Türk evlerinin minyatür örneklerini de görebilirsiniz. Bölgedeki en güzel müzelerden biri olan Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

48- Havran Çayı

Yaz aylarının turist kalabalığından uzaklaşıp doğanın içinde zaman geçirebileceğiniz başka bir sevilen rekreasyon alanı olan Havran Çayı, Altınoluk’a sadece 30 kilometre uzaklıkta. Balıkesir ve Edremit’ten de hafta sonları yüzlerce kişinin doğaya kaçmak için ziyaret ettiği Havran Çayı; çevresini saran yemyeşil çam ormanları, mesire alanları ve yürüyüş parkurlarıyla çok ilgi görüyor.

Buz gibi suların aktığı dereler kenarında hizmet veren balık çiftliklerinde taze balıklar ve geleneksel Ege mezeleri tadarak dinlendirici bir gün geçirebileceğin Havran Çayı’nda balık bolluğuna sahip sularda olta balıkçılığı yaparak da sessiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin ayrılmaz parçalarından biri haline gelen, Kaz Dağları’nın güney bölümünde keyifli bir günübirlik gezi sunan Havran Çayı’na hem doğa yürüyüşleriyle hem de minibüslerle 30 dakikalık kısa bir yolculukta kolayca ulaşabilirsiniz.

49- Saka Çim Plajı

Altınoluk’a komşu tatil beldesi Akçay’ın en güzel plajlarından biri de bölgedeki diğer plajlara göre daha sakin olan Saka Çim Plajı. Her saat hareket eden minibüslerle sadece 15 dakikalık kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz plaj, kalabalıklardan uzakta berrak denizin tadını çıkarmak için en güzel adreslerden biri. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yanı sıra duş, giyinme kabini, tuvalet, kafe gibi olanaklar da bulabileceğiniz Saka Çim Plajı, çarpıcı Ege Denizi manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşleri yapmak veya bisiklet kiralayarak Akçay’ın güzelliklerini keşfe çıkmak için de ideal bir başlangıç noktası.